Medya Times

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Kategori : IRAK
Haberin Tarihi :   10 Ocak 2017 - 01:15

Maliki’nin Hareketlenmelerinin Arkasında Neler Yatmaktadır?

Büyüt
Küçült
Maliki’nin Hareketlenmelerinin Arkasında Neler
Maliki’nin Hareketlenmelerinin Arkasında Neler Yatmaktadır?

Bölgesel çatışmayı tetikleyecek ve onu, mezhep temelli noktaların en üstüne çıkartacak kışkırtıcı açıklamalar yapan Maliki, son zamanlarda Irak’ta garip bir şekilde çok fazla hareketlendi.

Diğer yanda Maliki’yle çatışma halinde olan Mukteda Sadr göründüğü gibi El-Abadi, Maliki rolüyle mücadele etme fikrine en fazla meyleden kişiye dönüşmüş durumda. Hatta son yaptığı konuşmalarından birinde -belki de bu en açık konuşmalarından biriydi- Bağdat’taki yönetimi çökertmekle, ülkede kaos çıkartıp korku oluşturmakla suçlamıştı. Peki, Maliki gerçekten ne yapmaya çalışıyor? İleriki zamanlarda oynanmaya çalışılacak oyunda veya son zamanlardaki hareketlenmelerine ve açıklamalarına neden olan değirmende rolü ne olacak?

Amerika’da Trump yönetime geldikten sonra Irak’ta El-Abadi aşamasını geride bırakacak İran-Amerika’nın ortak rolünde oynamak için kendisini hazırlıyor diyebiliriz Malki için.

Trump’ın katılaşmasına karşılık karşı koyma yollarını geliştirerek oyunun kurallarını değiştirme hesabını yapıyor İran. İran’ın düşmanlarına karşı Trump’ın sertleşmesi ve katılaşmasıyla tekrardan stratejik buluşma durumunda olduğunu söylersek daha doğru olma ihtimali vardır. Bu bağlamda İran, geleceğe yönelik bu aşamaya en uygun başkanını seçme hesapları içerisinde. Yine o, Trump döneminde bölgeyi hedef alacak değişime karşı koyabilme perspektifinde gücünü daha bir derinleştirmek için Irak’ta yönetimi elinde tutan ve bu otoriteye tabi olan kimseleri değiştirmeye hazırlanıyor.

Şayet Ahmedi Nejat, İran’ın başkan adayı gibi tekrardan ekranlara dönse, Obama, müzakereler ve nükleer anlaşma sürecine en uygun olan reformist başkana alternatif olarak İran’da başkanlık koltuğunu ele geçirmek için aşırıların huzurunda ambalajlanmış bir dosya gibi sunulsa İran’da Başkan Ruhani’nin geldiği altyapıyla gelen El-Abadi’ye alternatif olarak önümüzdeki süreçte görevini eda etmesi için Nuri Maliki tekrardan sahaya sürülecektir.

George Bush döneminde rolünü iyi oynayan Maliki, yeni Cumhurbaşkanı Trump sürecinde rolünü tekrardan canlandırmak için dönüyor. O sanki düzensizlik, iç savaş ve kaosun fazlasıyla artacağı sürece en uygun olanın kendisi olduğunu söylüyor.

Yolsuzluk, başarısızlık, aşırılık, mezhepçilikle suçlanan ve tekrardan yönetime seçilme garantisi vermeyen Nejat ve Maliki’nin tekrardan geri dönme ihtimallerine bakmaksızın önemli bir nokta dikkatimizi çekmektedir; İran kendini hazırlıyor ve görevi yerine getirmesi için kimin seçileceğine bakmaksızın yeni sürecin hazırlıklarını yapıyor.

Öte yandan Maliki’nin Musul operasyonundan sonraki dönem için veya Irak’ın tamamını İran’ın hegemonyasına teslim edecek süreç için kendisini takdim ettiği görünüyor. Rol yarışması için El-Abadi’ye alternatif olarak kendisini takdim ediyor. Bu Sadr’ın Maliki’ye karşı başlattığı kampanyanın sebeplerinden ve dinamiklerinden sadece biridir.

Aynı şekilde bu, El-Abadi’yi Maliki ile olan çatışma sürecini kaldırmaya sevk etmiştir. Maliki’nin Irak’ın muhafazalarını ziyareti esnasında meydana gelen şeylere binaen Sadr’ın Maliki’ye hücum ettiği yönünde birçok şahit bulunmaktadır. Tart etme seviyesine kadar ulaşan ona ait planları tahkir etme çalışmaları yürütülmüştür. Durum bazılarının şöyle demesine kadar ulaşmıştır: bu durumun arkasında Bağdat’ta Sadr’ın elinde olan bölgelerin hedef alınması ve patlamaların yaşanmasına odaklanma ve daha sonrasında Samarra’daki seriyyelerine ait karargahlarına saldırılması yatmaktadır.

Şöyle dememizde mümkündür; Maliki son dönem hareketleriyle Suriye’de Halep olaylarından, Yemen’de savaşın uzaması Haşdi Şabi milislerinin söz konusu savaşa katılma iddialarından sonra İran’ın bölgede gerçekleştirdiği bölgesel olaylarda kimlik kazanmak için yeni bir rol oynamaya çalışıyor. Tabi bütün bunlar, İran’ın güdümünde olacak ve Arap devletlerinde İran’ın stratejik isteklerini gerçekleştirecek Özgür Şii Ordusunun ilan edilmesi planıyla doğrudan bağlantılıdır.

Maliki, bölgede devam eden İran savunması için hasıl olan güçlendirme ve geliştirme noktasında komutan rolü üstlenmeye ve başka bir devlete intikali beklenen role çalışıyor. Aynı şekilde Nasrallah’a destek olacak paralel rolü, Irak’ta görevi devam eden İranlı milis hareketlerinin siyasi idaresi için bölgesel komutanlık rolü oynamaya çalışıyor, İsrail, Nasrallah ve milislerini düşürücü darbelere yönelme kararı aldığında ve onların Suriye’den çıkma kararı verdiğinde.

Diğer veriler kapsamında El-Abadi’nin de benzer bir rol hesaplarına girdiği görülüyor. Silahlı ve paralı askerlerin Suriye’ye gitmeyeceğinden konuşuyor. Maliki ise benzer rolü daha da artırmak için buna çağrı yapıyor ve bunu gözetiyor.

Maliki, Irak’taki yönetime dönüş yapma, İran’ın Arap devletlerini hedef alma imkanı sağlayacak bölgesel bir rolü üstlenme gayretinde. ABD’de yönetime Trump’ın gelmesiyle beraber uyum sağlamak için kendisini öne sürüyor.

Ancak bu durum çokta kolay değildir. Şii oluşumların içerisinde kendisinin razı olacağı bir sistemi getirmeye İran karar vermeden bunun gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde bu durum çözülme ve taraflar arası iç savaş ihtimallerini de taşımaktadır.

HEYET.net Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Tuğla panel kare
Son Yorumlar
Suheyl Gazi
Gunaydin Müslümanlar
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Medya Times | http://www.medyatimes.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2016 - 2017